skype wsh radom
rekrutacja online

Bookcrossing – przyłącz się!

Udostępnij

Masz w swoich zbiorach książki, które przeczytałeś i chciałbyś podarować je komuś innemu? Przynieś je do Biblioteki WSH i pozwól, aby twoje książki wędrowały z rąk do rąk. Biblioteka WSH dołączyła do akcji Bookcrossingu. W siedzibie Biblioteki znajduje się oficjalna półka bookrossingu. Budynek D, przy ul. Domagalskiego 7a.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Ideą bookcrossingu jest nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). Odzew był znakomity i w ciągu dwóch lat koncepcja dotarła do Polski, na początku również w formie wirtualnej. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Obecnie książkami można się wymieniać w wielu miejscach, a idea bookcrossingu opanowuje cały świat.

Bookcrossing wymaga zaufania społecznego i odpowiedzialności wszystkich użytkowników, sam pełni przy tym wychowawczą rolę.

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI PRZY „UWALNIANIU KSIĄŻKI”

  1. Wejdź na stronę www.bookcrossing.pl
  2. Otwórz link REJESTRACJA i zarejestruj się ( trzeba podać Nick, hasło, województwo, miejscowość)
  3. Otwieramy link UWOLNIJ KSIĄŻKĘ
  4. Wpisz dane książki, którą chcesz uwolnić: ISBN, tytuł, autor, kilka słów zachęty do przeczytania i gdzie ją umieszczamy.
  5. Drukujemy naklejkę i wpisujemy nadany książce numer BIP – można też tylko wpisać do książki numer BIP bez naklejki.
  6. Warto dodać kilka słów o uwalnianej książce.
  7. Następnie zostaw ją w dowolnym miejscu, może to być park, sklep, autobus lub np. na oficjalnej półce zarejestrowanej na stronie bookcrossing.pl.

Chcesz poznać los swojej książki?

Pragniesz poznać przebytą przez nią drogę? Strona BookCrossing.pl pozwala także na śledzenie losu uwolnionej przez nas książki. Szkoła, uczelnia, biblioteka, sklep są miejscami najbardziej dogodnymi do reklamy tej pięknej idei. Opowiadaj rodzinie i znajomym, spraw, by bookcrossing ciągle się rozrastał. Czy ta cała „biurokracja” jest obowiązkowa? Oczywiście, że nie! Zawsze możemy uwolnić książkę nieoficjalnie, ale wtedy nie możemy poznać jej dalszych losów. Ideą bookcrossingu jest przekazywanie książek jak największej liczbie osób.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x