skype wsh radom
rekrutacja online

Hasan Hasanov: o wpływach Islamu na kulturę Azerbejdżanu

Udostępnij

O długiej historii kultury muzułmańskiej a także świeckich wpływach Islamu w Azerbejdżanie można by mówić wiele. 8 lutego o godz. 13.00 w siedzibie WSH, przy ul. Tragutta 61a, Ambasador Azerbejdżanu w Polsce – Pan Hasan Hasanov opowiedział o  historycznych  uwarunkowaniach Islamu, który nie jako religia, ale jako kultura mocno zakorzenił się w tradycji azerskiej społeczności, tworząc ważną część tożsamości jego obywateli.

Azerbejdżan posiada długą, sekularną tradycję, w której islam pełni rolę kulturową, pozostaje czynnikiem tożsamości, nie zaś siłą kształtującą porządek polityczny. Tendencja ta utrzymuje się od chwili pojawienia się świeckiej inteligencji azerskiej, która podkreślała związki kulturowe muzułmanów kaukaskich ze światem tureckim, islam traktowany był zaś jako wspólne dziedzictwo kulturowe ludów tureckich. W związku z powyższym, idea narodowa nie religijna stała się podwaliną pierwszego niepodległego państwa azerbejdżańskiego, które powstało w 1918 roku.

W trakcie wykładu Ambasador podkreślił wagę i rolę muzułmańskich wpływów, które – na przełomie  VII i VIII w za sprawą arabskich podbojów – do dziś kształtują poczucie tożsamości Azerów.  Jednak jako demokratyczna i świecka republika jest także państwem pluralizmu nie tylko kulturowego, ale także religijnego. Oznacza to, że choć w mniejszości, to zarówno chrześcijanie równych wyznań, Muzułmanie jak i wyznawcy Rzymsko-katolickiej religii demokratycznie współtworzą azerską społeczność.

Podobnie jak w przypadku Polski wraz z sowietyzacją Azerbejdżanu rozpoczęła się kampania antyreligijna. W jej wyniku islam został przeniesiony do sfery prywatnej, domowej ? wiele praktyk religijnych zostało zakazanych, burzono meczety, szykanowano duchownych. W czasie pierestrojki i w momencie odzyskania niepodległości nastąpił w Azerbejdżanie powrót do tradycyjnych wartości oraz odrodzenie religijne, które wiązały się z koniecznością samookreślenia i redefinicji tożsamości narodowej. Warto jednak wspomnieć, że władze niepodległego Azerbejdżanu wybrały sekularny model turecki i opowiedziały się za rozdziałem religii od państwa.

Tuż po zakończeniu wykładu Ambasador odpowiedział na pytania publiczności. Studenci WSH, m.in. Przewodnicząca Koła Naukowego Młodych Menedżerów, pytali o konsekwencje europejskiego kryzysu gospodarczego w Azji, a także, jak wyglądają obchody i uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Przedstawiciele radomskiego biznesu byli zainteresowani możliwościami i pomocą w zakresie współpracy i wymiany handlowej między Polską a Azerbejdżanem.

Na koniec Pan Hasan Hasanov zaprosił wszystkich uczestników wykładu do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Ambasador Azerbejdżanu: Hasan Hasanov: Jest absolwentem Politechniki i Najwyższej Szkoły Partyjnej w Baku, po uzyskaniu przez Azerbejdżan niepodległości w 1990 r. został pierwszym premierem tego kraju. W latach 1992-1995 pracował  w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Azerbejdżanu przy OZN w Nowym Jorku. W latach 2004-2010 pełnił funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego republiki Azerbejdżanu na Węgrzech. W 2010 roku został mianowany Ambasadorem Azerbejdżanu w Polsce. Ambasador posługuje się kilkoma językami: azerskim, rosyjskim, tureckim oraz gruzińskim.

DSC05442 (2) DSC05398 DSC05416 (2)
DSC05404 DSC05409 (2) DSC05437 (2)
DSC05453 (2) DSC05473 (2) DSC05485 (2)

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x