skype wsh radom
rekrutacja online

Ambasador Azerbejdżanu w WSH

Azerbejdżan posiada długą, sekularną tradycję, w której islam pełni rolę kulturową, pozostaje czynnikiem tożsamości, nie zaś siłą kształtującą porządek polityczny. Tendencja ta utrzymuje się od chwili pojawienia się świeckiej inteligencji azerskiej, która podkreślała związki kulturowe muzułmanów kaukaskich ze światem tureckim, islam traktowany był zaś jako wspólne dziedzictwo kulturowe ludów tureckich. W związku z powyższym, idea narodowa nie religijna stała się podwaliną pierwszego niepodległego państwa azerbejdżańskiego, które powstało w 1918 roku.

Podobnie jak w przypadku Polski, wraz  z sowietyzacją Azerbejdżanu rozpoczęła się kampania antyreligijna. W jej wyniku islam został przeniesiony do sfery prywatnej, domowej ? wiele praktyk religijnych zostało zakazanych, burzono meczety, szykanowano duchownych. W czasie pierestrojki i w momencie odzyskania niepodległości nastąpił w Azerbejdżanie powrót do tradycyjnych wartości oraz odrodzenie religijne, które wiązały się z koniecznością samookreślenia i redefinicji tożsamości narodowej. Warto jednak wspomnieć, że władze niepodległego Azerbejdżanu wybrały sekularny model turecki i opowiedziały się za rozdziałem religii od państwa.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład Ambasadora Azerbejdżanu. J.E.  Hasan Hasanov wygłosi wykład pt. „Wpływ islamu na kulturę Azerbejdżanu”, który odbędzie się w środę 8 lutego 2017 r. o godz. 12:00 w gmachu WSH przy ul. Traugutta 61a. 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x