skype wsh radom
rekrutacja online

Resocjalizacja poprzez pracę – Konferencja

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie zaprasza do udziału w Konferencji Naukowej nt. ,,Resocjalizacja poprzez pracę?, która odbędzie się dnia 13 stycznia 2017 roku w Areszcie Śledczym w Radomiu, przy ul. Wolanowskiej 120.

Celem konferencji jest ukazanie pracy w kontekście szerokiej gamy oddziaływania resocjalizacyjnego w warunkach izolacji więziennej. Dowartościowanie pracy w procesie resocjalizacji skazanych nie jest zagadnieniem nowym. Praca od dawna stanowiła jedną z głównych form resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Wartość pracy w kontekście skuteczności oddziaływań penitencjarnych odgrywa podstawową rolę. Jest trudna do przecenienia. Odnosi się do podstawowych praw a zarazem obowiązków człowieka, jako istoty społecznej.

Warto zasygnalizować, że praca dla współczesnego człowieka, jest wartością godną pożądania i zarazem sposobem awansu społecznego. Powyższe stwierdzenie odnosi się zarówno do osób funkcjonujących na otwartym rynku pracy, jak również do ludzi, którzy podejmują pracę w warunkach izolacji penitencjarnej. Często jest tak, że dopiero tam, za murami zakładu karnego, człowiek odkrywa wartość pracy. Zarówno pracy zarobkowej, nieodpłatnej, czy woluntarystycznej.

Podejmowana przez osadzonych praca powinna być ukierunkowana na ich społeczne funkcjonowanie po opuszczeniu zakładu karnego. W tej perspektywie kapitalnego znaczenia nabiera właściwe rozpoznanie predyspozycji zawodowych osadzonych oraz właściwe przygotowanie ich do zawodu, który będą wykonywać na wolności.

Praca, będąc jedną z podstawowych form aktywności człowieka, bez względu na warunki, w jakich się on znajduje, stwarza mu pewną przestrzeń wolności. Właśnie  to poczucie wolności, której osadzony jest pozbawiony, sprawia, że praca często jest wartością samą w sobie. Nawet, jeśli nie przynosi wymiernych korzyści materialnych, daje poczucie sensu życia, bycia potrzebnym, wartościowym, godnym człowiekiem. Dla wielu ludzi, zarówno wolnych, jak i pozbawionych wolności, praca zajmuje centralne miejsce w obszarze aktywności społecznej oraz pozwala na rozwój osobisty. Praca dla współczesnego człowieka jest wartością, o którą zabiega, troszczy się o nią, a niekiedy walczy.

Wartość pracy doceniają zarówno sami osadzeni, pracownicy służby więziennej, jak również pracodawcy, stanowiący otoczenie społeczno ? gospodarcze, jednostek penitencjarnych. Stąd też, jednym z celów konferencji, jest ukazanie potencjałów zawodowych osób skazanych oraz skonfrontowanie ich z oczekiwaniami pracodawców regionu. Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające karę pozbawienia wolności stwarzają im szansę na skuteczną integrację społeczną. Integrację zgodną z interesem społecznym  i oczekiwaniami społeczeństwa wobec osób opuszczających zakłady karne po odbyciu kary pozbawienia wolności.

 Zapraszamy w szczególności studentów kierunku Pedagogika oraz Psychologia. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o przesyłanie zgłoszeń do dnia 11 stycznia b.r. (imię, nazwisko, nr dowodu osobistego)

Liczba miejsc ograniczona!

Więcej informacji nt. wydarzenia w poniższym programie.

PROGRAM

Kontakt:

mgr Katarzyna Marcinkiewicz-Marszałek

e-mail: kmarcinkiewicz@wsh.pl

tel. 48 360 10 75 w. 14

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x