skype wsh radom
rekrutacja online

Resocjalizacja poprzez pracę – relacja z konferencji

Udostępnij

Konferencja była doskonałą okazją do przedstawienia, w ujęciu teoretycznym, roli pracy w życiu człowieka, a przede wszystkim jej znaczenia w procesie resocjalizacji osadzonych za popełnienie różnych życiowych błędów, oraz konfrontacji wiedzy teoretycznej i ludzi nauki z praktykami, którzy na co dzień uczestniczą w procesie dostosowania  skazanych do radzenia sobie w normalnym życiu i nie popadania w konflikt z prawem.

Konferencję otworzyła Pani ppłk Elżbieta Jankowska ? Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie oraz Pani doc. dr Elżbieta Kielska ? Rektor WSH w Radomiu. W przemówieniu inaugurującym Panie zwróciły uwagę na potrzebę uczestnictwa społeczeństwa w systemie wykonania kary pozbawienia wolności. Odnosząc się do aspektu historycznego, resocjalizacji poprzez pracę, wskazały, aktualność podejmowanego podczas debaty zagadnienia, dotyczącego zatrudnienia skazanych. Obrady podzielono na dwie części, nadając im układ teoretyczno ?prakseologiczny.

 W pierwszym panelu przedstawiciele kadry dydaktyczno-naukowej Wyższej Szkoły Handlowej poruszyli takie zagadnienia, jak:

– aksjologiczne wymiary pracy jako środka resocjalizacji,

– człowiek, kultura i praca – rozważania w kontekście resocjalizacji,

– renesans idei pracy i zatrudnienia w oddziałach penitencjarnych,

– rola pracy w integralnym rozwoju człowieka.

Przedstawiciele Służby Więziennej, odpowiedzialni za proces zatrudniania osadzonych w różnych instytucjach państwowych lub prywatnych, bądź organizacjach pożytku publicznego, przedstawili swój punkt widzenia na powyższy problem, korzystając z własnych doświadczeń w tym zakresie. Poruszyli między innymi problemy:

– resocjalizacyjne funkcje pracy

– społeczne postrzeganie zatrudnienia więźniów

– zatrudnienie w jednostkach penitencjarnych okręgu mazowieckiego.

Na koniec panelu wystąpił osadzony, który od sześciu miesięcy pracuje  w jednej z firm, w ramach procesu resocjalizacyjnego. Wymienił wiele pozytywów związanych z takim rozwiązaniem. Przede wszystkim to, że praca daje mu możliwość kontaktu z normalnym otoczeniem, co sprawia, że chociaż przez chwilę czuje się pełnowartościowym człowiekiem, umożliwia zdobycie nowych kwalifikacji, umożliwia zdobycie ?legalnych? środków finansowych dla rodziny i dla siebie na przyszłość i daje perspektywę po wyjściu z zakładu karnego,

 W ramach konferencji przeprowadzony został również krótki panel dyskusyjny z przedstawicielami kontrahentów zatrudniających skazanych.

W debacie wzięli udział przedstawiciele firm:

 – KAREN sp. z.o.o,

–  ZŁOTY INDYK S.A.

–  UTH

Z wypowiedzi przedstawicieli firm nasunęły się wnioski, iż:

– osadzeni okazują się sumiennymi, odpowiedzialnymi i punktualnymi pracownikami,

– perspektywa spędzania czasu w celi powoduje, że chętnie przychodzą do pracy, nawet w okresie, kiedy normalni pracownicy z niechęcią wykonują swoje obowiązki,

– z uwagi na to, że właściciel firmy musi wcześniej wyszkolić osadzonego, chętnie go zatrudnia po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Po uroczystym obiedzie w stołówce Aresztu Śledczego, uczestnicy mieli okazję zwiedzić  jednostkę, zapoznać się ze specyfiką pracy resocjalizacyjnej  oraz poznać podstawowe zasady pracy funkcjonariuszy służby więziennej.

Konferencja została zorganizowana przy współudziale Dyrekcji Służby Więziennej Okręgu Warszawskiego, Dyrekcji Aresztu Śledczego w Radomiu oraz Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, w dniu 13 stycznia 2017 roku w Areszcie Śledczym w Radomiu. Przedstawiciele Służby Więziennej dostrzegli potrzebę organizacji kolejnych spotkań tego typu podkreślając, że proces resocjalizacji jest bardzo złożony i mimo ogromnego wysiłku w tym obszarze wielu podmiotów, w Polsce nadal około 50 % byłych osadzonych wchodzi ponownie w konflikt z prawem i wraca do zakładów karnych.

3 2(1) 1
dodać 3 dodać 2 dodać 1

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x