skype wsh radom
rekrutacja online

Dzień Tolerancji

Udostępnij

Tradycją Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni-Letnisku stały się już coroczne obchody Dnia Tolerancji organizowane przez Klub Europejski. Zgodnie z założeniami twórców tego pomysłu wpaja się młodym ludziom wartości uniwersalne, takie jak: poszanowanie drugiego człowieka, jego odrębności co do wyglądu zewnętrznego, np. koloru skóry, sposobu ubierania się, zwyczajów kulturowych, religii oraz przekonań. Obala się bariery gnębiące dzisiejsze społeczeństwa, buduje się mosty dialogu i porozumienia.  Już po raz kolejny w Dniu Tolerancji wzięli udział także studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, biorący udział w programie Erasmus+.

Wzorem poprzednich lat Dzień Tolerancji podzielony był na kilka etapów, wśród których wymienić należy: akcję plakatową i hasła promujące tolerancję; były kolorowe ?łapki?- symbole wielu kolorów skóry naklejane na korytarzu szkolnym,
było specjalne stoisko, gdzie można było sprawdzić w mini ? ankiecie, w jakim stopniu jest się tolerancyjnym. Przeprowadzony został również konkurs plastyczny na najciekawszy plakat promujący tolerancję. Najważniejszym punktem akcji było przeprowadzenie ogólnoszkolnej debaty o tolerancji , w której uczestniczyło po dwóch lub trzech przedstawicieli z każdej klasy.

W debacie wzięła udział również Pani dyrektor Beata Jagielska i Pani wicedyrektor Elżbieta Sobieraj. Uczniowie zastanawiali się, co znaczy samo słowo ?tolerancja? ( od łac. tolerare= znosić, wytrzymywać) i stwierdzili, że oznacza ono cierpliwość, wyrozumiałość dla odmienności, poszanowanie cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń , obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych , albo zupełnie z nimi sprzeczne. W dyskusji poruszane były kwestie związane min. ze światopoglądem, tematyką społeczną, polityczną, religijną i kulturą osobistą. Dość szeroko omawiano stosunek osób sprawnych fizycznie i umysłowo do osób niepełnosprawnych. Uczniowie wypowiadali się także nt. tolerancji i nietolerancji na terenie szkoły, zastanawiali się, jak zaradzić pewnym postawom nietolerancyjnym łamiącym normy społeczne. Na koniec debaty stwierdzono, że nie należy kierować się w życiu stereotypami, nie należy krytykować, lecz starać się zrozumieć innych. Nie jest łatwo być tolerancyjnym człowiekiem, ale trzeba się starać każdego dnia, a wtedy życie w naszym otoczeniu może poprawić się na lepsze.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Tolerancji była wizyta trójki cudzoziemców, z 3 krajów, a jednocześnie z 3 kontynentów. Już od lat zapraszani do szkoły są studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, biorący udział w programie Erasmus+. Tym razem do Jedlni pojechali: studentka dziennikarstwa z Mołdawii-Anisoara Caldare, student z Malawi-Mustapher Milanzi Faque oraz student bankowości i finansów z Afganistanu- Ahmad Shoaib Ghulam Nabi. Przesympatyczni i komunikatywni studenci poświecili trzy godziny na spotkania z uczniami różnych klas, zarówno w szkole podstawowej , jak i w gimnazjum. Przywieźli ze sobą bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, z których można było dowiedzieć się wiele o geografii, historii, kulturze oraz tradycjach ich krajów. Prezentacje przygotowane były w języku angielskim. Uczniowie obecni na spotkaniach mieli świetną okazję, by sprawdzić swe umiejętności językowe, tzn. rozumienie ze słuchu i swobodne mówienie służące komunikowaniu się. Mogli się przekonać, jak ważna jest praktyczna znajomość języków obcych, by nawiązywać kontakty z ludźmi z innych krajów. Można było też zauważyć, że młodzi ludzie z 3 kontynentów niewiele się różnią, więcej rzeczy ich łączy niż dzieli.

img_1058 img_1052 img_1054
img_1049 img_1060 img_1043

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x