Udostępnij
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wraz z Amnesty International w Wyższej Szkole Handlowej odbył się Maraton Pisania Listów. W dniach 10-11 grudnia przez 24 godziny przybyli goście pisali odręcznie listy w obronie 12 tegorocznych bohaterów. Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem. Idea narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r. i wpisał się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International.
W tegorocznej edycji akcji Maratonu Pisania Listów udział wzięli m.in. Prezydent Radomia Pan Radosław Witkowski, Adrian Pruski – Just Edi Show, radomscy sportowcy – siatkarze Cerrad Czarni Radom – Michał Ostrowski, Tomasz Fornal i Jakub Zwiech oraz piosenkarz pochodzący z Radomia – Paweł Mosiołek. W ramach promocji Maratonu Pisania Listów w regionie radomskim odwiedziliśmy wiele szkół z Radomia i okolic. Rekordzistami okazali się uczniowie IV lo im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, którzy napisali 715 listów. Najwięcej listów zostało napisanych w obronie Annie Alfred z Malawi, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu i Maximy Acunay z Peru. Akcja przynosi pozytywny skutek i ma realny wpływ na losy wybranych osób. Dwoje bohaterów z ubiegłorocznej edycji Maratonu zostało zwolnionych z wiezienia. Byli to: Albert Woodfox – USA i Yecenia Armenta Graciano z Meksyku.
W tym roku Amnesty International wybrała 12 bohaterów spośród 11 krajów:
Edward Snowden – Stany Zjednoczone
Bajram Mammadow i Gijaa Ibrahimow – Azerbejdżan
W ich obronie napisaliśmy 5076 listów.
Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób, biorących udział w Maratonie, otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione, przyznają, że dodawały im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Radomska Grupa Mediowa, Telewizja Zebrra, Telewizja Dami oraz Gazeta Wyborcza.