skype wsh radom
rekrutacja online

Finał Maratonu Pisania Listów – napisaliśmy 5076 listów!

Udostępnij

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wraz z Amnesty International w Wyższej Szkole Handlowej odbył się Maraton Pisania Listów. W dniach 10-11 grudnia przez 24 godziny przybyli goście pisali odręcznie listy w obronie 12 tegorocznych bohaterów. Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem. Idea narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r. i wpisał się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International.

W tegorocznej edycji akcji Maratonu Pisania Listów  udział wzięli m.in. Prezydent Radomia Pan Radosław Witkowski, Adrian Pruski – Just Edi Show, radomscy sportowcy – siatkarze Cerrad Czarni Radom – Michał Ostrowski, Tomasz Fornal i Jakub Zwiech oraz piosenkarz pochodzący z Radomia – Paweł Mosiołek. W ramach promocji Maratonu Pisania Listów w regionie radomskim odwiedziliśmy wiele szkół z Radomia i okolic. Rekordzistami okazali się uczniowie IV lo im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, którzy napisali 715 listów. Najwięcej listów zostało napisanych w obronie Annie Alfred z Malawi, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu i Maximy Acunay z Peru. Akcja przynosi pozytywny skutek i ma realny wpływ na losy wybranych osób. Dwoje bohaterów z ubiegłorocznej edycji Maratonu zostało zwolnionych z wiezienia. Byli to:  Albert Woodfox – USA i Yecenia Armenta Graciano z Meksyku.

img_6727 dsc04512 dsc04529
img_6801 img_6836 img_6852
img_6848 img_6852 dsc04572

W tym roku Amnesty International wybrała 12 bohaterów spośród 11 krajów:

Mahmoud Abu Zeid –  Egipt

Edward Snowden – Stany Zjednoczone

Bajram Mammadow i Gijaa Ibrahimow – Azerbejdżan

Ilham Tohti – Chiny

Johan Teterissa – Indonezia

Zeynab Jalalian – Iran

Fomusoh Ivo Feh – Kamerun

Peace River Valley – Kanada

Annie Alfred – Malawi

Máxima Acunay – Peru

Eren Keskin – Turcja

W ich obronie napisaliśmy 5076 listów.

Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób, biorących udział w Maratonie, otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione, przyznają, że dodawały im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Radomska Grupa Mediowa, Telewizja Zebrra, Telewizja Dami oraz Gazeta Wyborcza.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x