skype wsh radom
rekrutacja online

?Sejmowe kuluary? ? relacja z wizyty w Sejmie RP

Udostępnij

?Początki polskiego parlamentaryzmu mają swoje korzenie w średniowieczu. Piastowscy władcy zasięgali opinii rad przybocznych, w skład których wchodzili dostojnicy świeccy i duchowni. Polska szczyci się bogatą, wielowiekową tradycją funkcjonowania parlamentu. Proces jego kształtowania był długi i przebiegał, podobnie jak w innych krajach Europy, które obecnie stawiane są za wzór parlamentarnych demokracji?- tymi słowami  przywitała nas przewodniczka podczas wizyty studyjnej w Sejmie RP, zorganizowana dla Studentów Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Dzień 5 grudnia 2016 r. był dniem bez posiedzenia Sejmu, dzięki czemu możliwe było zwiedzanie galerii Sali Posiedzeń Sejmu, w której wysłuchaliśmy historii polskiego parlamentaryzmu, dowiedzieliśmy się o Organach Sejmu – Marszałku, Prezydium, Konwencie Seniorów, Komisjach Sejmowych – i ich konstytucyjnych uprawnieniach.

Przewodniczka przypomniała, iż obowiązkiem posłów poszczególnych ugrupowań jest udział w głosowaniu. ?Aby głosowanie było ważne, niezbędne jest kworum, które przy uchwalaniu ustaw wynosi co najmniej połowę ustawowej liczby posłów – minimum 230 posłów. Do kworum nie są jednak wliczani posłowie, którzy będąc na sali, nie podjęli żadnej decyzji, czyli nie zagłosowali ani ?za?, ani ?przeciw?, ani ?wstrzymuje się?. Warunkiem zaś przyjęcia ustawy jest poparcie jej przez zwykłą większość posłów?. Posłowie nieobecni zostają ukarani karą finansową narzuconą przez Marszałka Sejmu, jak również karą partyjną. Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość za nieobecność w trakcie głosowania karzą swych posłów kwotą 1000 zł przez co nie dziwi fakt znakomitej frekwencji w trakcie głosowań:). Po zapoznaniu z Salą Posiedzeń Sejmu przeszliśmy do holu głównego, w którym zamieszczone są tablice: upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, jak również gablota z laskami marszałkowskimi.  Na zakończenie wizyty udaliśmy się do Sali Kolumnowej i Korytarza Marszałkowskiego. Sala Kolumnowa wykorzystywana jest na posiedzenia komisji sejmowych, seminaria, konferencje czy posiedzenia największego klubu parlamentarnego, w latach 1989- 1991 była miejscem posiedzeń Senatu.

Wizyta odbyła się w dniu 5 grudnia 2016 r. Serdecznie dziękujemy studentom za udział w wizycie!

miniaturka-3 miniaturka-1 miniaturka-2

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x