skype wsh radom
rekrutacja online

Adrian Zandberg – „Kryzys i przyszłość europejskiej lewicy”

Udostępnij

Socjaldemokracja w całej Europie mierzy się z podobnymi problemami, jakie dotykają polskie partie o lewicowym charakterze. Jak podkreślał lider Partii Razem problemy socjaldemokracji w znacznej mierze wynikają z zerwania zakorzenienia społecznego idei lewicowych w środowisku pracowników robotniczych. Nastąpiło pod wpływem pogodzenia się z globalizacją, z realizowaną polityką gospodarczego liberalizmu. Tradycyjne partie lewicowe przestały walczyć o zabezpieczenie socjalnych korzyści pracowników fizycznych i produkcyjnych. Cechami, które zaczęły je odróżniać od siebie stały się kwestie obyczajowości.

Omawiając aktualną sytuację partii socjaldemokratycznych i lewicowych przedstawił zarys historyczny funkcjonowania tych partii od lat sześćdziesiątych XX wieku. Podając przykład Wielkiej Brytanii prelegent zwracał uwagę na fakt, iż młodym ludziom udało się wpłynąć i zawrócić Partię Pracy w stronę takiej polityki, jaką prowadziła w latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych. W stronę reprezentacji interesów pracowników robotniczych, w stronę bliskiej współpracy ze związkami zawodowymi. Oczywiście w zmienionych okolicznościach, ponieważ gospodarka brytyjska nie jest już dziś gospodarką przemysłową. Zmiany technologiczne i cywilizacyjne powodują, iż nie da się cofnąć do tradycyjnego modelu polityki socjaldemokratycznej. Cechą charakterystyczną jest fakt, iż to młode pokolenie zmieniło politykę Partii Pracy. Dziesiątki tysięcy młodych ludzi doświadczonych niestabilnością na rynku pracy, prekaryzacją, brakiem życiowej stabilności wynikającej z faktu, że na miejsce dawnych tradycyjnych, uzwiązkowionych miejsc pracy, gdzie jest pewna praca, stałe wynagrodzenie i trwałość zatrudnienia, zaczęły wykonywać prace dorywczo, które są odpowiednikiem polskich umów śmieciowych oraz żyć w coraz bardziej niestabilnym otoczeniu.

Alternatywnym modelem aktywności politycznej po 2008 r. jest przykład zmian jakie zaszły w Hiszpanii. Z hiszpańskiego Ruchu Oburzonych, z masowego protestu przeciwko prekaryzacji, przeciwko niestabilności zatrudnienia, przeciwko ograniczaniu bezpieczęństwa socjalnego, przeciwko brakowi polityki mieszkaniowej wyłoniło się Podemos. Odrębna organizacyjnie od partii socjaldemokratycznej partia lewicowa.

Zwiększenie wpływów partii lewicowych wśród polskiego społeczeństwa lider Partii Razem upatruje w ponownym zakorzenieniu się idei socjaldemokratycznych wśród współczesnych pracowników szeregowych, osób pracujących na stanowiskach fizycznych. Odwołując się do metafory narastania stalaktytów i stalagmitów – podkreślał, że jest to długotrwały proces.

Wykład odbył się w dniu 15 listopada 2016 r. o godz. 15:00, siedzibie WSH przy ul. Traugutta 61 A.

Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu!

dsc03966
dsc03998
dsc03958
dsc04036 dsc04007 dsc04046

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x