skype wsh radom
rekrutacja online

„Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko”

Udostępnij

W dniu 27 października 2016 r. w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyło się seminarium ,,Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko?. Partnerem seminarium było Stowarzyszenie Słoneczny Dom w Radomiu. Patronat honorowy nad seminarium objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, patronat medialny zaś objęło Radio Plus Radom.

Celem seminarium było podjęcie debaty i wymiana doświadczeń z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa. W wielu dyskusjach dotyczących problematyki wychowania podnoszone są głosy o odpowiedzialność, kompetencje, kwalifikacje rodziców, niezbędne do wychowania szczęśliwego dziecka.

Prelegenci przybliżyli słuchaczom zagadnienia związane z funkcjonowaniem Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Asystentów Rodzin, Domów Dziecka, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego oraz zagadnienia związane z działaniem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podkreślili też, iż naturalnym i najwłaściwszym miejscem dla każdego dziecka jest rodzina

Kiedy w rodzinie pojawia się kryzys, kiedy nie jest on zażegnany w odpowiednim momencie i dziecko nie może pozostać w swoim domu, najczęściej umieszcza się je w instytucji (Dom Dziecka). Jest to dominujący w Polsce scenariusz. W wielu krajach tego typu placówki już nie istnieją, dzieci trafiają do miejsc najbardziej zbliżonych do rodzinnego domu: rodzin zastępczych lub małych placówek o rodzinnym charakterze.

Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w sprawowaniu opieki nad dziećmi i ich wychowaniu to system zaplanowanych działań, które mają pomóc przywrócić takim rodzinom zdolności do pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Działania te wspomagają rodziców, mających problemy w wypełnianiu obowiązków rodzicielskich, w taki sposób, aby zapobiec doprowadzeniu do sytuacji, w której dziecko, ze względu na jego dobro, zostałoby umieszczone w opiece zastępczej.

Polityka społeczna to zespół długofalowych działań na rzecz zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych. Celem jest bezpieczeństwo socjalne, inwestycje w człowieka, ład społeczny i życie rodzinne. Zadaniem społeczeństwa jest dbanie o dobro naszych najmłodszych obywateli – dzieci.

Sympozjum towarzyszyła wystawa rysunków wychowanków ,,Słonecznego Domu?.

,, Gdy się śmieje dziecko, to śmieje się cały świat?

 

 

Program seminarium

 

Kontakt:

mgr Katarzyna Marcinkiewicz-Marszałek

e-mail: kmarcinkiewicz@wsh.pl

tel. 48 360 10 75 w. 14

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x