skype wsh radom
rekrutacja online

Wizyta studentów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Udostępnij

Podczas wizyty studyjnej w warszawskiej siedzibie MSZ studenci wysłuchali prezentacji na temat polskiej  polityki zagranicznej. Eksperci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych skoncentrowali swoje wystąpienia wokół programu współpracy z Polonią i polakami za granicą oraz zasad polskiej współpracy rozwojowej. W krótkim zarysie została również przedstawiona historia polskiej emigracji w XX wieku.

Prelegenci szeroko omówili „Rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015 – 2020”, zasady współpracy Rządu RP z Polonią i Polakami za granią oraz poszczególne dziedziny tj. polityka migracyjna, polityka demograficzna, polityka edukacyjna, polityka gospodarcza, polityka turystyczna, polityka w zakresie współpracy regionalnej i lokalnej, polityka w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa kulturalnego za granicą, polityka w zakresie ochrony polskich miejsc pamięci narodowej w świecie, polityka w zakresie współpracy ze środowiskami polskich kombatantów za granicą i polityka w zakresie obywatelstwa polskiego. Zaprezentowane zostały cele polityki Rządu RP wobec Polonii i Polaków za granicą m.in.: wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polce wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migracyjnych; zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości, zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej; wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w krajach zamieszkania oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących im prawach; wspieranie powrotów Polaków do kraju, tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia; rozwój kontaktów młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów z Polską. Przedstawione zostały także grupy geograficzno-funkcjonalne Polonii i Polaków zagranicą.

Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapoznali studentów WSH z elementami działań w ramach Polskiej Współpracy Rozwojowej. Na zakończenie spotkania studenci mieli możliwość zadawania pytań ekspertom w zakresie aktualnej polskiej pozycji międzynarodowej.

Wizyta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się w dniu 18 maja 2016r.

Dziękujemy pracownikom ministerstwa którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wizytach organizowanych przez Biuro Kariery WSH!

image-21-05-16-12-08-1

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x