skype wsh radom
rekrutacja online

Napisaliśmy 2299 listów podczas Wielkiego Finału Maratonu!

Udostępnij

W ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wraz z Amnesty International w Wyższej Szkole Handlowej odbył się maraton pisania listów. W dniach 12-13 grudnia przez 24 godziny przybyli goście pisali odręcznie listy w obronie 10 tegorocznych bohaterów.

Głównym inicjatorem akcji jest międzynarodowa organizacja Amnesty International, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie w tym także pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa. Organizacja ta jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za ?wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie?. Zasadami działania Amnesty International są: pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm.

W tym roku organizacja wybrała 10 bohaterów

COSTAS – Grecja
ALBERT WOODFOX – Stany Zjednoczone
YECENIA ARMENTA – Meksyk
TEODORA DEL CARMEN VASQUEZ – Salwador
DZIEWCZYNKI ZMUSZANE DO MAŁŻEŃSTWA – Burkina Faso
MUHAMMAD BEKZHANOW – Uzbekistan
RANIA ALABASSI Z RODZINĄ – Syria
SAMAN NASEEM – Iran
ZUNAR – Malezja
WALEED ABU AL-KHAIR – Arabia Saudyjska

To właśnie w ich obronie zostało napisane w Wyższej Szkole Handlowej 2299 listów. Celem akcji jest nie tylko wywieranie nacisków na rządy, przywódców czy decydentów, ale także okazanie wsparcia i solidarności wspomnianym bohaterom i ich rodzinom.

W ramach promocji Maratonu Pisania Listów w regionie radomskim odwiedziliśmy wiele szkół: XI LO im. S. Staszica, CKU im. T. Kościuszki, ZSZ im. mjr H. Dobrzańskiego „HUBALA”, II LO im. M. Konopnickiej, ZSO nr. 6 im. J. Kochanowskiego, Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego, I Społeczne LO STO, V LO im. Romualda Traugutta, III LO im. D. Czachowskiego, IV LO im. T. Chałubińskiego oraz CKZiU w Nowej Wsi.

 IMG_3888  IMG_3876  IMG_3968

Wyższą Szkołę Handlową odwiedziło wiele znanych osób, by wesprzeć akcję: Prezydent Radomia Radosław Witkowski, trener Czarnych Radom Robert Prygiel czy piosenkarz Paweł Mosiołek. Akcję poparła również aktorka Katarzyna Maciąg.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski w obecności dziennikarzy: Tv Dami, Zebra tv, Radomska Grupa Mediowa, Radio Dla Ciebie i inne. napisał list do Prezydenta Uzbekistanu w sprawie MUHAMMADA BEKZHANOWA – redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej, prosząc o zwolnienie go z więzienia i odbywania kary.W 1999 roku siły bezpieczeństwa Uzbekistanu aresztowały dziennikarza Muhammada Bekzhanowa, Był bity gumowymi pałkami policyjnymi, duszony i rażony prądem aż do momentu, w którym w końcu przyznał się do popełnienia przestępstw „przeciwko państwu”.

Jak podkreślał Prezydent historia opozycyjnego dziennikarza jest w jego odczuciu szczególna i wyjątkowa, dotyczy osób, które mają za zadanie kontrolować władze, dlatego zdecydował napisać list w jego sprawie.

 

z19282407Q image0182 IMG_3922

 

Akcje wsparł także zastępca trenera Cerrad Czarnych Radom – Robert Prygiel. Pan Robert napisał list w  obronie dziewczynek  z Burkina Faso. Sam jest ojcem trzech dziewczynek i nie wyobraża sobie by zmuszano je do małżeństwa, zwłaszcza w tym wieku.

 

z19287458Q IMG_3941 IMG_3948

Do akcji dołączył także Paweł Mosiołek – wokalista i muzyk pochodzący z Radomia, napisał list w obronie Semana  Neseem torturowanego i  skazanego na śmierć w wieku 17 lat.

 

IMG_4214 IMG_4210 IMG_4212

 

Katarzyna Maciąg polska aktorka  teatralna, filmowa i telewizyjna, również przyłączyła się do Maratonu, wstawiła się w obronie 11 letnich dziewczynek z Burkina Faso zmuszanych do małżeństw.

 

 

Maraton uświetnił taniec z ogniem w wykonaniu Mateusza Biernackiego. O 17:00 rytm pisania listów nadał rockowy zespół Small Hint. Koncert zakończył się wystąpieniem gwiazdy radomskiej sceny muzycznej – Pawła Mosiołka. Cała noc trwała projekcja filmów dokumentalnych związanych z tematyką praw człowieka, takich jak: Cena pokoju, Bezy wyjścia, Kapitulacja, Kijów-Moskwa oraz Pole Walki. Filmy te pochodzą z tegorocznego festiwalu filmowego Watch Docs. Nad sprawnym przebiegiem całej akcji czuwali: koordynatorka akcji dr Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek pracownicy Uczelni oraz studenci.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym:
Radomskiej Grupy Medialnej, Telewizji Zebrra, Telewizji Dami oraz Gazety Wyborczej.

        

 

 IMG_4244  IMG_4251  IMG_4259
 IMG_4283  IMG_4333  IMG_4303
 IMG_4293  7  IMG_4342

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x