skype wsh radom
rekrutacja online

Sympozjum Przemoc seksualna – Metodyka pracy dla profesjonalistów

Udostępnij

W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyło się Sympozjum naukowe nt. Przemoc seksualna- Metodyka pracy dla profesjonalistów. Organizatorami wydarzenia byli WSH we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje.

W zakończonym w środę 28.10.2015 Sympozjum „Przemoc seksualna – metodyka pracy dla profesjonalistów”, udział wzięło ponad 300 osób, w tym około 170 profesjonalistów (psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, oraz innych specjalistów). Osoby te na co dzień pracują w środowiskach trudnych, często patologicznych i przemocowych, ale też z dziećmi i młodzieżą wykazujących cechy demoralizacji. Aktywnie w Sympozjum uczestniczyli również studenci naszej uczelni.

Program Sympozjum został tak przygotowany, aby profesjonaliści mogli poznać bliżej, a także rozwinąć swoją wiedzę na temat przemocy, w tym przemocy seksualnej, ale również na temat innych zachowań dysfunkcjonalnych, które wynikają ze stosowania różnych form przemocy np. fizycznej, psychicznej, emocjonalnej czy zaniedbania.
W tym celu zaproszono prelegentów – praktyków, na co dzień zajmujących się wskazaną problematyką. I tak, w sesji plenarnej wystąpił ze swoim wykładem dr hab. Michał Lew-Starowicz, lekarz, seksuolog i psychoterapeuta, który przybliżył problem Pedofilii. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, co pozwoliło na otwarcie dyskusji oraz liczne pytania, na które Pan Profesor odpowiadał z wysokim poziomem atencji.

W dalszym ciągu, z wykładem wystąpił dr Marcin Bednarczyk, specjalista z zakresu problematyki seksualnej i prorodzinnej oraz opiniowania sądowo-psychologicznego. Przybliżył temat bardzo ważny, ale równie skryty, dotyczący funkcjonowania rodziny przemocowej/kazirodczej. Wyjaśnił etiologię zjawiska, zaakcentował, iż wbrew powszechnej nadal opinii, nie jest to problem jednej osoby – sprawcy, ale całej rodziny, w której poszczególne osoby pełnią określone role w głęboko dysfunkcjonalnym środowisku.

W następnej kolejności głos zabrała mgr Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje w Warszawie, z którą nasza Uczelnia już od jakiegoś czasu współpracuje, w ramach prowadzenia warsztatów profilaktyki przemocy. Prelegent przybliżył temat związany z podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych przez dzieci i młodzież, co było wstępem do części warsztatowej Sympozjum.
Po krótkiej przerwie kawowej, uczestnicy wzięli udział w jednym z trzech, wybranym i zadeklarowanym przez siebie warsztacie tematycznym. Problematyka warsztatowa dotyczyła takich zagadnień jak;
1. Podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych przez dzieci i młodzież – prowadzenie mgr Lucyna Kicińska Fundacja Dzieci Niczyje,
2. Zespół dziecka maltretowanego – prowadzenie mgr Renata Wałęka, Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, biegła sądowa,
3. Norma i patologia w zachowaniach seksualnych dzieci i młodzieży – prowadzenie dr Marcin Bednarczyk.
Sympozjum zaprezentowało wysoki poziom merytoryczny oraz organizacyjny. Organizatorzy mają nadzieję na podobne, cykliczne spotkania w przyszłości. Uczestnicy wkrótce zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, która pozwoli na jeszcze lepsze zaplanowanie kolejnych spotkań, co może się wiązać z zaplanowaniem różnych tematów na kolejne Sympozjum.
Za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w Sympozjum, Wyższa Szkoła Handlowa serdecznie dziękujemy.

 

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x