skype wsh radom
rekrutacja online

Pojedynek Jedynek .Debata kandydatów do Sejmu .

Udostępnij

Siedmiu kandydatów do Sejmu RP z okręgu radomskiego  wzięło udział w czwartkowej przedwyborczej debacie ” Pojedynek Jedynek ” organizowaną przez  Wyższą  Szkołę Handlową w Radomiu oraz Gazetę Wyborczą. Liderzy list odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania w czasie trwającej kampanii wyborczej.

 

W debacie wzięło udział siedmiu liderów list wyborczych z okręgu radomskiego. Wśród nich znaleźli się: Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość), Leszek Ruszczyk (Platforma Obywatelska), Stefan Błaszczyk (KORWiN), Mirosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Robert Mordak (Kukiz’15), Katarzyna Kalinowska (Nowoczesna Ryszarda Petru) oraz Marek Auguścik (Kongres Nowej Prawicy). Pomimo potwierdzenia przybycia na spotkaniu nie pojawił się Artur Grzybowski, reprezentujący KWW Zbigniewa Stonogi.

 

” Pojedynek Jedynek” składał się z dwóch części, a każda z nich składała się z trzech rund. Pierwszą poprowadziły: Katarzyna Ludwińska, redaktorka naczelna Gazety Wyborczej w Radomiu oraz Anna Orzeł z telewizji Dami. Na drugą część zaprosili Krzysztof Czaban z Zebrra.tv i Aneta Pawłowska-Krać z Radomskiej Grupy Mediowej. W części pierwszej kandydaci na posłów losowali pytania dotyczące naszego miasta. Wśród nich znalazły się m. in. gdzie obecnie ma siedzibę PKS Radom, ile jest obecnie marketów w Radomiu, jak nazywa się plac znajdujący się przy Urzędzie Miejskim od strony Żeromskiego, jak długo jedzie pociąg z Warszawy do Radomia. Jak się okazało niektóre z nich były bardzo podchwytliwe.

Kolejnym zadaniem, z którym zmierzyli się liderzy list to wyjaśnienie swojego stanowiska, odnośnie aktualnych tematów dotyczących naszego kraju. Pytania te dotyczyły problemów tj. wiek emerytalny, przyjęcie przez Polskę uchodźców z Dalekiego Wschodu, nowego podziału administracyjnego państwa. Nie zabrakło pytania, w którym kandydaci zaprezentowali trzy najważniejsze zadania, które zmieniłyby Radom i region radomski.

 
Czy powinniśmy przyjąć uchodźców?

Marek Auguścik: „Nikt im przyjazdu nie zabrania, a nie słyszałem, żeby ktoś przyjechał. Mamy ich zmusić, żeby zostali.”

Katarzyna Kalinowska: „nie możemy odmawiać pomocy, ale nie możemy zbijać na tym problemie kapitału politycznego. Czy mamy jednego uchodźcę, który poprosił o azyl?”

Robert Mordak: „Uchodźcy to sztuczny problem, to jest wina Izraela, USA i Unii Europejskiej.”

Mirosław Maliszewski: „Najpierw zajmijmy się Polakami w krajach objętych konfliktem, na Ukrainie, w Donbasie. Mieszkam niedaleko ośrodka dla nielegalnych imigrantów, często tam bywam. Oni nie chcę w Polsce zostać, chcą jechać do Szwecji, Niemiec, Francji. Tam są ich rodziny. Oni nie chcą tam pracować a korzystać z ich pomocy socjalnej.”

Stefan Błaszczyk: „Przez 10 lat z Polski wyjechało 3 mln ludzi. 2,5 mln nie ma pracy, 4 mln żyje na krawędzi ubóstwa. Czy nas stać na przyjmowanie masowych ilości uchodźców, ludzi o innej kulturze? Na siłę nie powinniśmy tego robić. W Polsce, jak jakaś rodzina chce, niech przyjmie.”

Leszek Ruszczyk: „Nawet papież powiedział, że trzeba pomagać. Proszę pamiętać o solidarności w Europie. Musimy się włączyć, żeby te problemy rozwiązać poza granicami kraju. Gdyby trafiały do nas wdowy z małymi dziećmi, poradzilibyśmy sobie wraz z kościołem.”

Marek Suski: „mówi, że można okazać solidarność w UE niekoniecznie przez przyjmowanie uchodźców. Pomoc powinna być proporcjonalna do budżetu każdego państwa. Ci ludzie nie chcą jechać do Polski, a np. do Niemiec. Powinniśmy pomóc im w dostaniu się z Turcji do celu.”

W jakim wieku Polacy powinni przechodzić na emeryturę?

Marek Auguścik: „w takim, w jakim chcą. Jesteśmy za likwidacją ZUS-u. Niech ludzie ubezpieczają się gdzie chcą, kiedy chcą i jak chcą.

Katarzyna Kalinowska: „Żeby emerytury były wysokie, musimy dobrze zarabiać. Jako jedyni proponujemy, żeby wszyscy byli objęci takim samymi zasadami. Żeby rolnik płacił składki, żeby górnik nie szedł na wcześniejszą emeryturę. To sposób, żeby w ZUS-ie było więcej pieniędzy.”

Robert Mordak:” człowiek powinien wybierać, kiedy chce iść na emeryturę. Trzeba dokończyć likwidację OFE, bo to była zła reforma. I nie możemy dopuścić do wyprzedaży reszty majątku.”

Mirosław Maliszewski: „System KRUS i ZUS muszą dalej funkcjonować. Emerytura powinna być związana ze stażem pracy, po 40 latach na emeryturę.”

Stefan Błaszczyk: „ZUS powinien zbankrutować. Nie ma pieniędzy na wypłacanie rent i emerytur. Środki pochodzą z budżetu państwa. Ludzie powinni sami podjąć decyzję, jaką opłatę wniosą. Przywrócić jak najszybciej wiek emerytalny 65 i 60 lat.”

Leszek Ruszczyk: „Nikt nie przywróci niższego wieku, bo propozycja rządu jest optymalna. Nie spotkałem nikogo, kto w wieku 65 lat sam chciał odejść na emeryturę.”

Marek Suski: „PiS przywróci wiek emerytalny 60 i 65 lat. Rozumiem, że PO uważa, że Polak powinien pracować do śmierci, ale ludzie powinni mieć czas na odpoczynek. To nie znaczy, że ktoś, kto będzie chciał pracować, będzie zmuszany do odejścia do pracy. Każdy kto będzie chciał, będzie mógł pracować dłużej.”

Czy konieczny jest nowy podział administracyjny? Czy ma być on tylko statystyczny czy faktyczny?

Marek Suski:” to konieczność. Większość pieniędzy dostaje dziś Warszawa i Płock. Dysproporcja dochodów ziemi radomskiej i Warszawy to 1:4. Tak wygląda wyrównywanie szans według PO. Jeśli nie wyłączymy Warszawy, po 2020 r. nie dostaniemy pieniędzy unijnych, zostaniemy pozbawieni możliwości rozwoju.”

Leszek Ruszczyk: Ktoś, kto nie ma pomysłu na rządzenie krajem, robi reformę administracyjną. W reformie chodzi o urzędowe miejsca pracy, za które my zapłacimy. Adam Struzik do Eurostatu złożył wniosek o statystyczne wydzielenie Warszawy. Wtedy pieniądze będą nam się należały.

Stefan Błaszczyk:” mówi o wprowadzeniu w Polsce systemu prezydenckiego. KORWiN chce maksymalnie 12 województw i samorządy ziemskie.”

Mirosław Maliszewski: „co da oddzielenie Warszawy? Nic dobrego. Nie ma żadnej pewności, że po 2020 r. one będą. Zaproponowany przez władze Mazowsza podział statystyczny jest dobry. Wpływ z podatku CIT do budżetu województwa mazowieckiego trafiają głównie z Warszawy i są transferowane do biedniejszych miast jak Radom.”

Robert Mordak: „to kiełbasa wyborcza.Kto głosował za likwidacją województwa radomskiego? Tak głosował m.in. kandydat PiS pan Bielan. Za utrzymaniem głosował kandydat na senatora Dariusz Grabowski.”

Katarzyna Kalinowska: „decyzje powinny być podjęte przed podziałem środków unijnych. Już raz Eurostat odrzucił wniosek o wyłączenie statystyczne Warszawy. 90%25 firm, które płacą podatki są z Warszawy. Jak oddzielimy Warszawę, nie będzie na budowę dróg, szkół, szpitali.”

Marek Auguścik: „mamy wóz konny, ale postawiliśmy konia za wozem. Musimy zmienić system, przestawić konia. Podatki powinny być niskie i zostawać w samorządzie.”

Formuła drugiej części debaty także składała się z trzech rund. Pierwsza z nich była quizem, podczas którego sprawdzana była wiedza „Jedynek” na temat naszego miasta i regionu. Drugie zadanie polegało na zadaniu pytania przeciwnikowi, po wcześniejszym wylosowaniu koperty z nazwiskiem. Punktem kulminacyjnym spotkania były tradycyjnie pytania zadawane przez publiczność. Debata odbyła się w Audytorium Primum Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

 

 

IMG_1083 IMG_1138 IMG_1197
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x