skype wsh radom
rekrutacja online

Udostępnij

Masz prawo do mediacji

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu również tym roku włączyła się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Mediacji organizując wykład prezesa Oddziału Polskiego Centrum Mediacji w Radomiu Małgorzaty Mąkosy poświęcony problematyce mediacji.

Mediacja jest pomocną metodą rozwiązania sporów, która może być zastosowana we wszelkich problemach relacji międzyludzkich, międzygrupowych czy międzypaństwowych. Prowadzona jest zarówno w sprawach sądowych, jak i prywatnych. Może dotyczyć m.in. sporów rodzinnych, pracowniczych, rówieśniczych, sąsiedzkich, gospodarczych czy politycznych.
Mediacja daje możliwość rozmowy o trudnościach i konfliktach w neutralnej, przyjaznej atmosferze, sprzyjającej swobodnym wypowiedziom stron oraz rozładowaniu emocji. Według eksperta Europy Rady Europy ds. mediacji i sprawiedliwości naprawczej Martina Wrighta mediacja to proces ludzki, który budzi szacunek dla sprawiedliwości.
Podczas tegorocznego wykładu słuchacze dowiedzieli się o tym, kto może zostać mediatorem, jakie sprawy mogą być rozwiązywane na drodze mediacji, jak wygląda przebieg postępowania mediacyjnego oraz jakie korzyści płyną z mediacji. Informacje te były cenne nie tylko dla osób zainteresowanych psychologią czy bezpieczeństwem wewnętrznym, ale okazały się również ciekawe dla osób studiujących stosunki międzynarodowe, ponieważ wiele konfliktów międzynarodowych skutecznie rozwiązano właśnie na drodze mediacji. Jako główny przykład w tym zakresie podaje się trójstronną izraelsko-egipsko-amerykańską konferencję pokojową w Camp David. Pozostaje mieć nadzieję, że również owocna będzie mediacja Niemiec i Francji w trwającym obecnie konflikcie we wschodniej Ukrainie.

Wykład został zorganizowany przez dr Pawła Nowaka i odbył się w ramach Strefy Psychologii, która ma na celu m.in. popularyzowanie w lokalnej społeczności
szeroko pojętej wiedzy psychologicznej. Strefa Psychologii stanowi jedną z inicjatyw prospołecznych pracowników i studentów Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

1

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x