skype wsh radom
rekrutacja online

Udostępnij

O TERRORYZMIE W WSH!

„Polityka i niestety walka z terroryzmem jest jak podła scena teatralna, gdzie czasami lepiej jest słuchać suflerów niż aktorów. Gdyby jednak suflerzy podpowiadali zgodnie ze scenariuszem, można by to jeszcze znieść, ale każdy z nich tworzy własny. I to one prowadzą do tego, że co innego grają aktorzy, a co innego podpowiadają suflerzy”.

– Jerzy Dziewulski

dz11

10 stycznia 2015 r. w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu gościł Jerzy Dziewulski. Polityk, policjant, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji i antyterrorysta wygłosił wykład specjalny TERRORYZM, MEDIA, WALKA I MORALNOŚĆ w ramach Strefy Bezpieczeństwa powstałej z inicjatywy Wydziału Studiów Strategicznych i Technicznych.

Studenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego zgromadzeni w Audytorium Primum mieli niepowtarzalną okazję spotkać, a przede wszystkim usłyszeć o doświadczeniach niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie walki z terroryzmem, zagadnienia, które, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na arenie międzynarodowej, nie tylko pozostaje problemem nadal aktualnym, ale stwarza coraz większe zagrożenie.

dz2

Terroryzm to zjawisko wielopłaszczyznowe, zmienne pod wpływem przemian cywilizacyjnych, postępu nauki i technologii oraz masowych mediów, dlatego tak trudno o jednoznaczne jego zdefiniowanie.

Dziewulski jako doskonały teoretyk, ale przede wszystkim praktyk, wzbogacił wykład elementami autopsji, co zaowocowało lawiną pytań ze strony studentów. Metody walki z terroryzmem, terroryzm wczoraj i dziś, rola mediów w przestrzeni bezpieczeństwa państwa, kwestia moralności w antyterroryzmie –  to tylko przykładowe pytania, jakie padały z audytorium.

Jak podkreślał Jerzy Dziewulski, trzydziestoletnie doświadczenie w tej płaszczyźnie, utwierdza go w przekonaniu, że w walce z terroryzmem nie ma prostych rozwiązań, a o sukcesie w walce z nim tylko w 20% decydują działania stricte wojskowe, pozostałe 80 % to szeroko pojęta psychologia.

dz3

W dobie globalizacji, kiedy przepływ informacji odbywa się bardzo szybko, dyskusyjną staję się rola mediów oraz kultury masowej w tej dziedzinie. Czy moralnym jest epatowanie obrazami zamaskowanych i zmasakrowanych ciał? Czy w ogóle pojęcie takie jak „moralność” może być wpisane w walkę z fanatyzmem? Czy może powinniśmy być bardziej skłonni skrajnej dewizie, że  „cel uświęca środki”?

Jerzy Dziewulski zmierzył się z tym trudnym i kontrowersyjnym tematem wykorzystując swoje doświadczenie i profesjonalizm.

dz44

Nie obyło się również bez autografów, w kolejce po które tłumnie ustawiali się studenci.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x