skype wsh radom
rekrutacja online

DOROTA ZAWADZKA O WYCHOWYWANIU!

Udostępnij

Co to znaczy ??wychowywać??? Czy istnieje coś takiego jak model rodzicielstwa, a jeśli tak, to który wybrać by na tak trudnym polu jakim jest kształtowanie osobowości dziecka nie ponieść klęski? Jakie błędy, świadomie bądź nie, najczęściej popełniają rodzice? To tylko kilka spośród licznych pytań, na które odpowiadała Dorota Zawadzka ? autorytet w dziedzinie pedagogiki oraz psychologii rozwojowej. Wykład otwarty poprowadzony przez Supernianię odbył się w ramach Strefy Psychologii, która powstała z inicjatywy Wydziału Nauk Humanistycznych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

 

d2

 

Rodzice, jak podkreśla Zawadzka, są zbyt często przekonani, że wychowanie to coś instynktowego. Tymczasem, żeby robić to mądrze, trzeba mieć niemałą wiedzę, umieć obserwować malca i pobudzać do rozwoju. I co najważniejsze ? warto zacząć już od pierwszych chwil jego życia. Opanowanie tej trudnej sztuki jak się okazuje nie przychodzi z łatwością, można jednak, skupiając się na konkretnych wskazówkach, sztukę tę opanować. Szacunek wobec dziecka, traktowanie go jako partnera, rozmowa o potrzebach, rozsądne wymagania, umiejętność odmowy to tylko nieliczne kwestie, które Dorota Zawadzka poruszyła podczas spotkania ze słuchaczami.

 

d1

 

Czego unikać ? Podstawowymi błędami popełnianymi przez rodziców są te wynikające z zaniechań. Myślenie, że dziecko samo się czegoś nauczy, że samo coś zrozumie, jest najgorszym, co może zrobić rodzic. Według Zawadzkiej nieszczęśliwe dzieci, to dzieci zaniedbane i nie chodzi tu o kwestię materialną. Drogie zabawki i modne ciuchy, spełnianie zachcianek nie mogą stanowić rekompensaty za deficyt uczuć i uwagi. Należy pamiętać, że dziecko uczy się przede wszystkim przez obserwacje, potrzebuje modelu i żadne techniki kontrolowania nie pomogą jeżeli wzorcem nie będzie sam rodzic.

 

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x